İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle çeşitli tören ve kutlamalar düzenlendi.
 
            İlk tören 28 Ekim Cumartesi günü saat 13.00'da Atatürk anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelengi sunulmasıyla başlandı. Çelenk sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okundu.
            İkinci tören ise 29 Ekim Pazar günü düzenlendi.
            29 Ekim Pazar günü 09.00'da İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat ÖZTÜRK Makamında tebrikleri kabul etti. Daha sonra saat 10.00'da İlçe stadyumunda Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan kutlama törenine geçildi, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat ÖZTÜRK ve Belediye Başkanı Ahmet BALCI tarafından ödüller verildi ve öğrenciler tarafından düzenlenen çeşitli gösteriler yapıldı.
            Düzenlenen programa İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat ÖZTÜRK, Derinkuyu Belediye Başkanı Ahmet BALCI'nın yanı sıra Şehit ve Gazi Aileleri, Siyasi Parti temsilcileri, İl Genel Meclisi Üyeleri, İlçe Protokolü, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, dernek ve oda başkanları, Muhtarlar, öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldılar.
 
            İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat ÖZTÜRK 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapmış olduğu konuşmada;
        

"29 Ekim 1923 tarihinde de "Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir." diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

 

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için, dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet ve tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

 

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 94. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, son olarak 15 Temmuz ‘da Anadolu’nun Türk yurdu kalmasını sağlayan kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

Cumhuriyetimizin 94. Kuruluş yıldönümü kutlu olsun."